Raksta attēls

Mans hobijs tagad ir mans bizness - Valmieras Yamaha mūzikas skola

Kad savu aizraušanos pārvērt par biznesu, atdeve un izaugsme var iet roku rokā ar attīstību un paraugu citiem.

Desmit gadu laikā Valmieras Yamaha mūzikas skola ir kļuvusi par lielāko šīs izglītības sistēmas skolu Latvijā ar teju 300 audzēkņiem. Tagad savus pakalpojumus uzņēmums piedāvā arī Cēsīs, turklāt jau trešo gadu savu attīstību turpina piedaloties LIAA biznesa inkubatora programmā. Par to, kā savu hobiju pārvērst augošā uzņēmējdarbībā un nepadoties pie pirmajām grūtībām, savā pieredzē dalās Valmieras Yamaha mūzikas skolas vadītāji Anta un Jānis Ozoliņi.

No studijām eksaktās zinātnēs uz mūzikas vidusskolu

Mūzika Jāņa dzīvē vienmēr bijusi klātesoša. Skolas laikā apgūti pūšaminstrumenti un spēlēts dažādos orķestros, taču pirmā studiju izvēle veikta par labu eksaktajām zinātnēm.

“Domāju, ka savu dzīvi saistīšu ar datoriem un programmēšanu. Vidējo izglītību pabeidzu ar matemātikas novirzienu, specializējoties programmēšanā. Pēc vidusskolas nolēmu iestāties RTU telekomunikāciju fakultātē, kur ar labiem rezultātiem pabeidzu pirmo kursu un iesāku pat otro, taču paralēli aizvien vairāk aizrāvos ar mūziku. Vēl pirms iestāšanās augstskolā sāku apgūt ģitārspēli un ar draugiem nodibinājām arī savu grupu, kam veltīju neskaitāmas stundas, taču studijas esošajā programmā interesēja aizvien mazāk. Tā nu, laikam ejot, mūzika pārņēma manu ikdienu, un otrā kursa beigās nostādīju mammu fakta priekšā, ka vairs nestudēšu RTU, bet iešu vēlreiz mācīties vidusskolā - šoreiz ar novirzienu mūzikā. No tehnoloģijām gan nekur tālu neesmu aizgājis, jo arī mūzikas pasaulē bez tām nav iespējams iztikt - īpaši jau šobrīd,” par sava ceļa izvēli un atgriešanos skolas solā stāsta Jānis.

Iedvesmot citus un attīstīt savu uzņēmējdarbību

Pēc mūzikas vidusskolas pabeigšanas Jānis vēlējies mīlestību pret mūziku iemācīt arī citiem, tādēļ iestājās Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā.

“Biju noskatījies vairākas filmas, kurās bērni, iedvesmojoties no saviem pedagogiem, sasniedz pārsteidzošus un emocionālus rezultātus. Tie ir kā melnā pīlēna stāsti, kad ne no kā tu pēkšņi izaudz par gulbi. Doma par pedagoga profesiju manī iekšā gruzdēja jau ilgu laiku, jo būsim reāli - izredzes pelnīt kā mūziķim mūsu tirgus apstākļos ir diezgan minimālas, arī konkurence ir milzīga. Sākumā, protams, bija arī doma par profesionāla mūziķa karjeru, taču ar laiku sapratu, ka gribu ko savu - savu vietu, studiju un vidi, kur varu palīdzēt augt un attīstīties arī citiem,” par pedagoga profesijas izvēli dalās Jānis.

Pirms desmit gadiem Jāni uzrunāja iesaistīties Yamaha mūzikas skolu izglītības sistēmā, kad arī sācies ne tikai viņa, bet arī sievas - Antas - ceļš uz savu mūzikas skolu.

Yamaha izglītības sistēma jau kādu brīdi bija zināma visā Latvijā, taču Valmierā šādas skolas vēl nebija, tāpēc arī nolēmām mēģināt. Kad vērām vaļā Valmieras skolu, vienlaicīgi strādāju četrās skolās par pedagogu, bet Anta darbojās reklāmas biznesā. Pirmais pamatkapitāls bija Antas ieguldījums, kad par viņas prēmiju iegādājāmies ģitāras, taču nebija pat prātā, ka arī viņa varētu strādāt mūzikas skolā. Otrajā gadā, kad partnere, kura pasniedz pirmsskolas programmas, aizgāja, iesaistījās Anta, lai palīdzētu organizēt skolas administratīvo darbu - tas bija kā papildus pienākums pamatdarbam. Tagad šis pāraudzis par pilnas slodzes darbu bez brīvdienām mums abiem,” par ģimenes uzņēmuma pirmsākumiem stāsta Jānis.

Desmit gadu laikā Jānis un Anta izmēģinājuši teju visas uzņēmējdarbības formas - no pašnodarbinātā (saimnieciskās darbības veicējs), individuālā komersanta līdz šim brīdim - SIA.

“Kā jau visiem uzņēmumiem, arī mēs nemitīgi pielāgojamies likumu izmaiņām un maināmies augot. Sāku ar dažām grupām vienu reizi nedēļā, katru gadu turpinot darīt aizvien vairāk un vairāk. Pirmo gadu beidzām ar 16 audzēkņiem ģitārspēlē. Šobrīd tie ir jau aptuveni 300 audzēkņi no pirmsskolas programmām pašiem mazākajiem līdz taustiņinstrumentu, vokālajām, bungu un ģitārspēles apmācībām dažādiem vecumiem. Esam piesaistījuši arī vairākus pedagogus un tagad komandā esam astoņi cilvēki,” par skolas attīstību stāsta Jānis.

Biznesa inkubators kā motivācija izrāvienam pat pandēmijā

Uz jautājumu, kas bijis lielākais izaicinājums desmit gadu laikā, Anta un Jānis nedomājot norāda uz pandēmiju, atzīmējot, ka, lai gan tā bijis izaicinājums ik vienam, tas licis izkāpt no savas komforta zonas, lai turpinātu iesākto.

“Šobrīd jau varam teikt, ka pateicoties pandēmijai esam paplašinājuši savu piedāvājumu, jo tagad nodarbības organizējam hibrīda formātā. Mēs varam nodrošināt klātienes nodarbību ar iespēju pieslēgties attālināti, kā arī nodarbību ierakstus, ko liela daļa mūsu klientu saskata kā bonusu arī tagad. Piemēram, mūsu pakalpojumu izmanto cilvēki arī no tālākiem reģioniem, un, ņemot vērā pašreizējās degvielas cenas, varam sniegt viņiem iespēju piedalīties nodarbībā, netērējot laiku un naudu ceļā,” par iespējām, kas radušās pandēmijas laikā, stāsta Anta.

2020. gads, līdz ar jaunajiem izaicinājumiem, izrādījās arī iespēju laiks skolai attīstīt savu uzņēmējdarbību plašāk - Valmieras Yamaha mūzikas skola tika uzņemta Valmieras LIAA biznesa inkubatorā, ko Jānis un Anta uzskata par motivāciju nepadoties pat grūtākajos brīžos.

“Inkubators bija kā drošības spilvens, kas palīdzēja neiekrist dziļā finansiālajā bedrē. Arī mūs skāra klientu samazinājums un bija jāmeklē citas iespējas kā attīstīties. Lai gan katru gadu esam noslēguši ar lielāku audzēkņu skaitu nekā iepriekšējo, tas ne vienmēr bijis viegli. Savā ziņā inkubatoru noteikti uzskatu kā vienu no lielākajiem motivatoriem, kas liek sev nemitīgi uzdot jautājumu, ko un kā varu darīt vēl labāk. Lielākoties inkubatorā ir ražojošie uzņēmumi un pakalpojumu sfēra ir aptverta minimāli, tāpēc mūsu galvenais uzdevums ir audzēt apjomus klientu skaita ziņā. Ja nebūtu inkubators, noteikti nevarētu attīstīties tik strauji un savus pakalpojumus piedāvāt arī Cēsīs,” inkubatora atbalstu uzsver Anta.

Labais vairo labo

Anta un Jānis ir pārliecināti, ka Valmieras Yamaha mūzikas skola veiksmes atslēga ir nesavtīgs darbs un atdeve ne tikai nodarbībās, bet arī ārpus tām.

“Mūsu darbs nebeidzas tikai nodarbībā. Ieguldām savu laiku un enerģiju it visā, ko darām. Protams, ka varētu arī vienkārši nostrādāt nodarbību un viss – šķiramies. Taču mums ir svarīgi, lai klienti jūtas piederīgi. Nerēķinot to kaut kādos labumos, kas tev par to būs, bet idejas vārdā - ej un dari. Tad arī apkārtējie cilvēki uz to visu pavelkas un iet līdzi. Cenšamies veidot kopienu, kur būt ir forši, tāpēc papildus nodarbībām organizējam gan koncertus, gan dažādus ar mūziku nesaistītus pasākumus. Manuprāt, pandēmiju mēs pārdzīvojām tikai un vienīgi tāpēc, ka mums apkārt bija tik lojāli cilvēki, kuri ticēja tam, ko mēs darām. Tas rada motivāciju un prieku turpināt un darīt,” par ieguldīto darbu teic Jānis.

Bez nesavtīgas atdeves, kas atmaksājas uzticīgos klientos, augsta nozīme ir arī kvalitātei. Kā uzsver Anta, kvalitātes latiņa ik gadu tikai aug.

“Mana dzīves pārliecība vienmēr bijusi, ka labais vairo labo, un labi cilvēki un labie darbi piesaista labas lietas. Tā ir kā sniega pika, kas veļas pa kalnu un aug aizvien lielāka. Ja tu izdari labu darbu, tev tas nāk atpakaļ un ir iedvesma darīt vēl vairāk. Vienalga, vai tā būtu nodarbība, vai kopīgi organizēts pasākums, neko nedarām tikai ķeksīša pēc, bet ar plus zīmi. Lai gan nekad nav bijis uzstādījums būt labākiem nekā iepriekš, tā neviļus vienmēr sanāk, jo rodas sajūta, ka arī mūsu klienti no mums sagaida aizvien vairāk. Šogad mūsu desmit gadu jubilejas koncertu trīs reizes raidīja reģionālajā televīzijā. Pirms pāris gadiem par ko tādu pat nebūtu iedomājušies,” teic Anta.

Nebaidīties investēt laiku un naudu

Jaunajiem uzņēmējiem Valmieras Yamaha mūzikas skolas vadītāji iesaka uzdrošināties.

“Nevajag baidīties investēt gan savu laiku, gan naudu idejas attīstībai. Esam pārliecināti, ja investēsi kvalitatīvās lietās, tās tev palīdzēs pelnīt un strādāt aizvien labāk. Nereti daudzi nobīstas un nolemj labāk nedarīt, taču ir jāmēģina un jādara. Svarīgi sekot līdzi tendencēm un būt elastīgiem. Nebaidīties no konkurentiem, taču mācīties no viņu veiksmēm, kā arī grābekļiem, kam neuzkāpt. Galvenais nepieķerties neveiksmēm un nepārdzīvot. Ātri izanalizē notikušo un ej uz priekšu. Ja iesēdīsies bēdīgajā fāzē par to, kas nav tik labi sanācis, nespēsi turpināt. Visbeidzot, šobrīd jo svarīgāk sev apkārt veidot lojālu cilvēku grupu, kad klientu ziņā ej uz kvalitāti, jo kvantitāte ir īslaicīga. Arī mēs visvairāk priecājamies par tiem, kuri ar mums kopā ir ilglaicīgi. Daži no klientiem ar mums pavadījuši visus desmit gadus un nāk jau vairākās paaudzēs, iesakot mūs arī saviem draugiem un paziņām,” iedrošina Anta un Jānis Ozoliņi.